Lastik Aracınızla Zemin Arasındaki Tek Bağlantıdır..  UNUTMAYIN..

Lastikler düzenli olarak kontrol edildiğinde daha uzun ömürlü olur.

Aracınızın lastik desen derinliği ve durumu, lastik hava basıncı, yanak hasarı ve herhangi bir düzensiz aşınma belirtisi için haftalık olarak kontrol etmeniz iyi bir fikirdir. Araç lastiğinizin güvenli sürüş için uygun olup olmadığından emin olamadığınız durumlarda, bir lastik uzmanının bilgisine başvurmalısınız.

İşte lastiklerinizi değiştirmeniz için 6 önemli neden:

Araç lastiklerinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiği hakkında altı temel bilgi veriyoruz size. Unutmayın, bazı durumlarda araç lastikleri onarılabilir. Lastiklerin onarımı gerçekleşmeden önce eğitimli bir uzman tarafından hem içindeki hem de dışındaki bütün alanların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu kontrolün doğru şekilde yapılması için lastiğin janttan ayrılması esastır çünkü lastik takılıyken iç hasar görülemez. Aksi şekilde kontrol yapan biri ile karşılaşırsanız yanlış adrestesiniz demektir.

1-Lastiğiniz patlarsa

Yeni teknoloji ile üretilen lastikler çok dayanıklıdır ve birçok şeyin üstesinden gelebilir. Ancak, lastikler yine de patlayabilmektedir. Lastiğinizde meydana gelmiş olan ve tamir edilemez hale getirebilecek olan gizli kusurların tespit edilmesi için bir patlak sonrasında bir lastik uzmanının kontrol etmesi gereklidir.

Hareket halindeyken lastiğinizin patlaması durumunda uygulanacak güvenlik işlemleri şunlardır:

   - Daima kendinizin ve yolcuların güvenliğini düşünün. Aracınızı yoldan güvenli bir yere çekiniz

   -Daima güvenlik için el frenini çekiniz.

  - Aracınızı çalışır konumda tutmamalısınız. Motoru kapatınız ve aracı birinci viteste bırakınız.

  -Trafik kuralarına uyarak tehlike ikaz lambalarınızı açınız.

   -Diğer sürücüler tarafından fark edilebilmek için reflektörlü sarı bir elbise giyiniz.

  -Yol güvenliğini sağlamak için otomobilin 100 m gerisinde yolun kenarına uyarı üçgeni yerleştiriniz.

 

Her zaman sizin güvenliğiniz önceliklidir!

Patlak bir lastiğin değiştirilmesi için faydalı ipuçları:

Lastik değiştirirken ihtiyaç duyacağınız standart malzemeler dışında kalan ve hayat kurtaracak küçük detaylar mevcuttur, eldiven, çöp torbası, krem, tahta levha vs gibi.

Olmaz olmaz dememeli ve yanınızda bir çift sağlam eldiven bulundurmalısınız. (ellerinizden yağ temizlemekten kurtarır)

 Söktüğünüz lastiğin çamurla kaplı olması durumuna karşı bagajınızda bir çöp torbası bulundurunuz. Aynı çöp torbası kıyafetinizin dizlerinin batmasını önleyecektir. Çalışırken dizlerinizin altına serebilirsiniz.

 Zeminin yumuşak olması durumunda krikonuzun çamura saplanmasını önlemek amacıyla krikonuzu yerleştirmek için sağlam bir tahta levha bulundurunuz.

 Mümkünse sökülmelerini kolaylaştırmak için tekerlek somunlarının dişlerini biraz yağlayınız. (acil bir durumda vazelin veya hatta el kremi de işe yarayacaktır).

 Tekerleği değiştirdikten sonra lastik düzgün bir şekilde şişirilmemiş olabilir, bu nedenle çok hız yapmayınız

 En yakın benzin istasyonuna gidiniz ve lastiği doğru bir şekilde şişiriniz.

 İyi bir şekilde sıkılmamış olan tekerlek somunları fren disklerine veya tekerlek yapısına zarar verme riski taşımaktadır.

Tekerlek somunlarını düzgün bir şekilde sıktığınızdan emin olmak için bir tork anahtarı kullanınız.

Bir tork anahtarınız yoksa veya tekerlek somunlarını elle sıktıysanız, en kısa sürede bir lastik uzmanına kontrol ettiriniz. Bu doğru torkun uygulanmasını sağlayacaktır.

Doğru bir şekilde sıkılmış olan tekerlek somunları aynı zamanda sökülmelerini de kolaylaştıracaktır.

2. Lastikleriniz yasal aşınma limitlerine kadar aşındığında

Yasal limit

Yasal sınır 1,6mm'dir. Yapılan düzenli kontrollerde bu sınırın altı veya sınır tespit edilirse lastiğin en iyi yol tutuşu için hem frenleme, hem de çekiş gücü için lastiklerin değiştirilmesi gerekir.

3. Lastiğiniz yaşlanma belirtileri gösteriyorsa

Lastikler tahmin edilebilir bir raf ömrüne sahip değildir. Lastiklerin nerede ve ne zaman yapıldığı önemli değildir. Sıcaklık, bakım, depolama koşulları ve kullanım, yük, hız, basınca ilaveten sürüş biçimi gibi lastiğin ömrünü etkileyecek birçok etken mevcuttur.

Lastiklerinizle düzenli olarak ilgilenmeyi ihmal etmeyiniz.

Bu nedenlerle, bütün sürücülerin açık yaşlanma veya yorgunluk belirtileri için lastiklerinin dış görünümüne düzenli olarak dikkat etmeleri tavsiye edilir. Bu belirtiler dış lastik deseninde, omuz ve topukta çatlamaya ilaveten biçim değişikliği vb. içerebilmektedir. Lastiklerin aşırı bir şekilde yaşlanması yol tutuş kaybına neden olabilmektedir. Aynı zamanda yedek lastikler dâhil olmak üzere bütün lastiklerin bir uzman tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi de tavsiye edilir.  Lastik uzmanları lastiklerinizin hizmete devam edip etmemesi gerektiğini söyleyebilir.

Kaç yıllık lastik çok yaşlıdır? Beş Yıl Testi

Beş veya daha fazla yıl kullandıktan sonra lastiklerinizin yılda en azından bir kere kontrol edilmesi gerekmektedir.  İhtiyaç halinde, araç imalatçısının orijinal ekipman lastiklerin değiştirilmesini ilgilendiren tavsiyelerine uyunuz. Bir tedbir olarak, lastikler üretim tarihinden itibaren 20 yıl değiştirilmemişse (Lastik üzerinden nasıl okunduğuna bakınız) kullanılabilir durumda görünseler ve lastik desen göstergesine kadar aşınmamış olsalar dahi bu lastiklerin yeni lastiklerle değiştirilmesi tavsiye edilir. Bir lastiğin bu kadar uzun süre kullanımı doğru bir davranış değildir. Araç lastiklerinizin hem sizin hem de diğer sürücülerin güvenliği için değiştirilmesi gerekir.

4. Lastiğinizin hasarlanması durumunda

Aracınızın lastiği kaldırım, çukur gibi yol üzerindeki herhangi bir sert nesneye veya keskin bir nesneye çarptıysa hasar meydana gelmiş olabilir. Gözle görülür bir hasar olmasa da,  herhangi bir delik, kesik veya biçim değişikliğinin bir lastik uzmanı tarafından derinlemesine kontrol edilmesi gerekmektedir. Sadece lastik uzmanları size bir lastiğin tamir edilip edilemeyeceğini veya değiştirilip değiştirilmeyeceğini söyleyebilir. Unutmayınız, hasarlı lastikleri veya patlak bir şekilde sürülmüş olan lastikleri bir uzmana danışmadan asla kullanmayınız. Yoksa lastiklerinizin güvenliğini etkileyebilir. Bir uzman tarafından kontrol kesinlikle zorunludur çünkü iç hasarın lastik takılıyken görülmesi mümkün değildir.

Lastik aşağıdaki durumlarda kesinlikle tamir edilememektedir:

Yanakta delik

Gözle görülebilen topuk teli veya örgüler

Kauçuk veya örgülerde buruşma

Hidrokarbonlar veya aşındırıcı maddelerin neden olduğu hasar

Yetersiz hava basıncıyla sürüşün neden olduğu iç kauçuk sürtünme veya beneklenmesi

5. Düzensiz aşınma görülmesi durumunda

Düzensiz lastik aşınması genellikle doğru yapılmayan rot ayarı gibi mekanik bir soruna veya balans ayarı, askı tertibatı veya aktarma ile ilgili bir soruna işaret etmektedir. Bunun nedeni lastiğinizi yanlış hava basıncıyla kullanmanız da olabilir. Anormal bir aşınma fark ederseniz, lastik uzmanınızla en kısa sürede temasa geçmelisiniz.

Düzensiz aşınmayı önlemek için, her altı ayda bir rot ve balans ayarı yaptırınız. Bu aynı zamanda lastik sırt ömrünü uzatacaktır ve daha yumuşak bir sürüş sağlayacaktır. Lastik sırt deseninin eşit bir şekilde aşınmasını sağlamanın başka bir yolu lastiklerinizin yerini dönüşümlü olarak düzenli bir şekilde değiştirmeniz olacaktır.

 

Düzensiz lastik aşınmasının yaygın sebepleri:

    Bir kenarda aşınma: dengesiz veya ayarlanmamış tekerlek.

    Her iki kenarda aşınma: hava basıncı yetersiz lastik.

    Lastiğin merkez yüzeyi boyunca aşınma: aşırı şişirme.

 

6. Lastikleriniz aracınıza uygun değillerse

En iyi performans için, dört tekerleğin tamamında aynı lastik tipi kullanılması gerekmektedir. Farklı ebada, yapıma sahip lastik aşınma seviyeleri taşıt hâkimiyetini ve dengesini etkileyebilir.

Radyal ve radyal olmayan lastikleri asla bir arada kullanmayınız

Bir araçta radyal ve radyal olmayan lastikleri bir arada kullanmayınız. Farklı lastiklerin bir arada kullanılması kaçınılmazsa, radyal ve radyal olmayan lastikleri asla aynı dingil üzerinde kullanmayınız.  Bir taşıt üzerine iki radyal ve iki radyal olmayan lastik takılmışsa, iki radyal lastiğin arka dingil üzerine ve radyal olmayan iki lastiğin ise ön dingil üzerine takılması gerekmektedir.

Taşıtınız için doğru lastiği bulmanın birçok yolu vardır. Hangi lastiklerin taşıtınıza uygun olduğundan emin değilseniz, lastik seçme modülümüzü kullanınız.  Araç ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. Bunların tamamı otomobiliniz için en güvenli lastik tipinin belirlenmesinde bir etken olacaktır ve lastik uzmanınız ile görüşülmesi gerekmektedir.

Lastik almak için en doğru zaman nedir?

 Araç lastikleri çok uzun süre dayanmak üzere tasarlanmakla birlikte, ya aşınma, ya yaşlanma ya da hasar nedeniyle bir gün değiştirilmeleri gerekmektedir. Lastiklerin değiştirilme zamanının geldiğinin ilk göstergelerinin ne olduğunu öğrenin ve uzmanların size rehberlik etmesine ve tavsiyeler vermesine izin verin.

Hasar: Kaldırım taşı, yol çukurları gibi katı nesneler veya keskin bir nesnenin neden olduğu lastik hasarı ciddi olabilir ve bir uzman tarafından kontrol edilmediğinde risk altında olabilirsiniz. Lastiğin onarılıp onarılamayacağını veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini size sadece onlar söyleyebilir.

Yaşlanma:  Lastikler tahmin edilebilir bir raf ömrüne sahip değildirler. Bu nedenle, yaşlanma veya yorgunluk için düzenli olarak kontrol edilmeleri önemlidir. Lastiklerin aşırı yaşlanması yol tutuş kaybına neden olabilir ve güvenliği azaltır

Aşınma:  Lastik desen derinliği için lastiklerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz iyi bir fikirdir. Yasal sınırlar 1,6 mm'dir. Bu sınırlara ulaşmadan önce lastiklerinizi değiştirmeyi düşünmenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz.  Aşınmış lastikler, yeterli güvenliği daha fazla sağlayamayabilirler ve yasaları ihlal ediyor olabilirsiniz.

 

Lastik ve Güvenlik